امضاء ۱۲ قرارداد پژوهشی به ارزش ۷۲۰ میلیارد تومان با ۹ دانشگاه و مرکز پژوهشی

وزیر نفت ایجاد ساختارسازی به منظور استفاده عملیاتی از پژوهش در کسب و کار را از دستاوردهای قراردادهای پژوهشی در بخش پایین دست برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، بیژن زنگنه صبح ظهر امروز (دوشنبه، نم اسفندماه) پس از پایان آیین امضای قراردادهای پژوهشی شرکت‎های اصلی وزارت نفت با دانشگا‎ه‎ها و مراکز تحقیقاتی در جمع خبرنگاران گفت: سه شرکت اصلی وزارت نفت امروز در بخش پایین دستی با ۹ دانشگاه و مرکز پژوهشی ۱۲ قرارداد امضا کردند و ارزش این قراردادها که در ۲ فاز اجرا خواهد شد ۷۲۰ میلیارد تومان است و حدود پنج سال زمان خواهد برد.

وی افزود: نتایج این قراردادها ثبت اختراع (Patent) و لایسنس (دانش فنی) برای تولید خواهد بود که در واقع فناوری تولید محصولات اصلی مورد نیاز ما در بخش‎های گاز، پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی و پتروشیمی خواهد بود.

وزیر نفت تصریح کرد: ما برای سال‎ها نیازمند تولید الفین‎ها از گاز، تولید پروپیلن، تصفیه نفت خام، شیرین سازی گاز، گوگردزدایی از نفت و گاز، تولید گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) تولید متانول و تولید کاتالیست هستیم که همه این پروژه‎ها در این قراردادهای پژوهشی تعریف شده است.

زنگنه با بیان این که اصلی ترین فرآیندها در ۱۲ قرارداد پژوهشی بخش پایین دست دیده شده واین فعالیت‎ها در هریک از این ۹ دانشگاه‎ و مرکز پژوهشی معتبر متمرکز شده است، گفت: یکی از دستاوردهای بزرگ این قراردادها این است که ما صاحب فناوری روزآمد می‎شویم و قرار نیست که دوباره اختراع کنیم، زیرا قرار است این دانشگاه‎ها با شریک خارجی معتبر فعالیت کنند تا با فناوری‎های روزآمد دنیا آشنا شوند.

وی افزود: یکی دیگر ازنتایج این قراردادهای پژوهشی، ایجاد ساختار سازی با همکاری وزارت علوم برای تحقیقاتی است که سبب حصول نتایجی قابل استفاده برای کسب و کار باشد، یکی از مشکلات تحقیقات ما تاکنون این بوده که در کسب و کار کاربردی نداشته است، از پژوهش‎ها باید استفاده عملیاتی کرد تا سبب ارزش افزوده و افزایش تولید ملی شود.

وزیر نفت امضای قراردادهای پژوهشی را همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش بنیان و مبتنی بر فناوری است، به نظر من این تغییر ساختار نه تنها در صنعت نفت بلکه در کل اقتصاد ما و ارتباط دانشگاه با صنعت برای تولید فناوری واقعی با هدف بهبود قیمت‎ها و کیفت تاثیر گذار خواهد بود.

زنگنه تصریح کرد: امضای قراردادهای پژوهشی در بخش پایین دست، فعالیتی بزرگی همسو با کار انجام شده در بخش بالادستی است، اکنون در بخش بالادستی انستیتوهایی تشکیل شده است و دانشگاه‎های کشور استقبال خوبی کرده اند.

وی ادامه داد: از نتایج و دستاورد این قراردادها می توان برای واحدهای تازه ساخته شده و همچنین بهینه سازی و روزآمد کردن واحدهای در حال فعالیت استفاده کرد، چنانچه این پروژه‎ها به نتیجه برسد ما در زمینه تولید فناوری صاحب حرف می‎شویم و افزون بر استفاده در داخل می توانیم فناوری صادر کنیم.

وزیر نفت گفت: ما باید افزون بر تولید کالاها باید از تولید دانش فن و فناوری هم درآمدزایی داشته باشیم، اکنون شاهد هستیم کشورهایی مانند فرانسه و آلمان که ذخایر نفت و گاز ندارند صادرکننده فناوری در این حوزه هستند.

زنگنه یادآور شد: ما در صنایع شیمایی و پایین دستی صنعت نفت با وجود سابقه آموزشی حدود ۷۰ سال، اما صاحب فناوری قابل ذکری در بخش توسعه نیستیم و امضای قراردادهای پژوهشی در بخش پایین دستی همسو با این هدف برداشته شده است.

۱۲ قرارداد پژوهشی حوزه پایین‎دست صنعت نفت صبح امروز (نهم اسفندماه) میان شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و هفت دانشگاه و ٢ مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد.

چهار قرارداد میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران امضا شد و پنج قرارداد نیز بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با دانشگاه های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان به امضا رسید. همچنین سه قرارداد بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکاری دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.

بر اساس این گزارش، ‎های همکاری سه شرکت اصلی وزارت نفت با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی یاد شده که دی‎ماه پارسال امضا شده بود، امروز به قرارداد رسید و به این ترتیب، وزارت نفت پس از امضای قراردادهای توسعه فناورانه مخازن نفتی با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در سال ٩٣، امروز دومین گام جدی را در مسیر برقراری پیوند میان صنعت و دانشگاه برداشت.